Ekologie - není toner jako toner

Na začátek si stačí rozdělit co to vlastně inkoustová cartridge a toner vlastně je.

 • Toner (laserová nápň, tonerová kazeta) je „náplň“ do tiskárny na jedno použití, která je potřebná k tisku. Toner je zároveň i název černého prášku, který je v těle tonerové kazety a je přenášen tiskárnou na papír. U černobílé tiskárny se používá pouze toner s černým prachem u barevné se používají  ještě tyto barvy cyan (azurová), magenta (purpurová). U čb tiskárny se tedy používá pouze jeden toner a u barevné jsou potřeba čtyři náplně.

 • Cartridge (inkoustová náplň, inkoustová kazeta) stejně jako toner náplň na jedno použití, ale místo tonerového prachu je v náplni speciální inkoust, který je tiskárnou „stříkán“ na papír. Existují černé i barevné inkousty, které se liší podle typu a výrobce tiskárny.

Existují tyto typy náplní:


Originální je zcela nově vyrobená náplň výrobcem tiskárny.

výhody:

 • vysoká kvalita tisku

 • nízká poruchovost

nevýhody:            

 • vysoká cena

 

Repasovaná náplň, je taková, kde je použita prázdná originální,  která je rozebrána a jsou vyměněny pouze části, které jsou spojené se samotným tiskem (foto-válec, stěrka, tonerový prach).

 výhody:                

 

 • o 30 až 70% nižší cena než u originálního

 •  dobrá kvalita tisku

 • šetrné k životnímu prostředí

 • vyšší kapacita oproti originálu 

nevýhody:            

 • oproti originálům o 5% více reklamací

 

 

Kompatibilní je nově vyrobená náplň, ale ne výrobcem tiskárny. Kompatibilní náplně jsou nejčastěji dováženy z Číny a v posledních letech se stávají velkým ekologickým problémem. Nezávslé testy v mnoha případech potvrdily zvýšenou míru toxickýxh a rakovinotvorných látek, což znemožňuje jejich recyklaci a tonery většinou končí na skládkách nebo ve spalovně.

 

 výhody:

 • nejnižší pořizovací cena

 • dobrá kvalita tisku

nevýhody:

 • neekologická!

 • zvýšená možnost zdravotních rizik!

 • nemožnost repasovaní

                            

                              

 

EKOLOGIE


Použité náplně z tiskáren obsahují zbytky tonerového prachu a plasty obsahují řadu chemických látek, které škodí přírodě. Níže vám popíšeme jak a proč tonery určitě recyklovat.

 

Pomocí sběrných boxů nasbíráme každý rok více a více použitých náplní z tiskáren, které dále recyklujeme, ale recyklovat se nedá vše.

 

Originální náplně

jsou znovu plněny a vznikají z nich repasované náplně.

 

Repasované náplně

jsou znovu naplněny, ale pokud další plnění není možné z důvodu mechanického poškození, tak jsou recyklovány na jednotlivé části (plast, kov a zbytkový tonerový prach).

 

Kompatibilní náplně

K těm jsme napsali již několik článku, jeden pěkný je k nalezení na stránkách https://www.recyklohrani.cz/cs/news/view/427 

 

Tyto náplně nelze repasovat, recyklovat a ani rozebírat a to hlavně z důvodu neznámého chemického složení, takže nejčastěji končí na skládkách nebo ve spalovnách, což může mít do budoucna velké následky. Většinou jsou vyrobeny v Číně a v EU začínají tvořit až 60% všech prodaných náplní do tiskáren. Dle testů pro, které byly provedeny v Německu v roce 2019 obsahuje 90% kompatibilních náplní zvýšené množství zpomalovačů hoření, které několikanásobně převyšují povolené normy v EU, dále bylo zjištěno, že obsahují mnohonásobně vyšší množství škodlivých látek, než které jsou v EU povoleny.

Jedná se o tyto škodlivé látky:

 

-těkavé organické látky o více než 60% (některé z nich jako benzen mohou být karcinogení)

-styren, který je využíván při výrobě plastů (při uvolňování hrozí podráždění dýchacích cest, pokles krevního tlaku, ospalost)

-zpomalovač hoření, který je při výrobě použitý je v 90% nad limitem EU (negativní vliv na ženské pohlavní orgány, ledniny)

-tonerový prach, který je v náplních použit a není správně zapečen na papír se může dostat do vzduchu a vdechnout, je karcinogenní a může vyústit v poškození jater, rakoviny nebo vývoje lidského plodu.

 

 

Pomůžete nám to změnit?

© 2024 Cart4Future s.r.o.